Строителство срещу обезщетение
Как да отдадем парцела си при максимално изгодни условия?
От няколко десетилетия собствениците на парцели в България се възползват от възможността да отдадат своя парцел за строителство срещу обезщетение. Практиката е популярна и при оптимални параметри е безспорно изгодна и за двете страни на подобен договор.
Какво е строителство срещу обезщетение?
В същността си сключването на договор за строителство срещу обезщетение е сделка, гарантираща бъдеща компенсация. Тя е под формата на недвижими имоти във вече построената върху отдадения парцел сграда.
За да бъде максимално рентабилна за притежателите на парцел, подобна сделка трябва да се сключва информирано и стратегически. На първо място трябва да се знае с какво е по-изгодна от стандартната продажба на недвижим имот.
Продажба или отдаване на парцел за строителство срещу обезщетение?
На пръв поглед продажбата на парцел е много по-бърза и рентабилна от сключването на договор за строителство срещу обезщетение. Това обаче е само привидно. След като разгледаме и двете опции в детайли, се оказва, че това в никакъв случай не е истина. Ето какво показват точните сметки всъщност:
Ясни срокове и високо ниво на сигурност!
Много хора са склонни да загубят значителен процент от финансовия потенциал на своя имот, в желанието си да получат голяма сума в кратки срокове. По тази причина те губят ценно време търсейки купувачи, склонни да направят огромна инвестиция веднага. Това чакане може да отнеме години, тъй като все пак никой не желае да направи компромис с реалната финансова стойност на своя имот.
От друга страна строителните компании не са склонни да „затварят“ ценни финансови ресурси предварително. Те са им необходими за строителството на актуални проекти. Предпочитат да предложат изгодно обезщетение в предвидените за изграждане жилищни или търговски имоти.
В крайна сметка парцели с отлични параметри стоят незастроени с години. Собствениците не успяват да намерят купувач на обявената офертна цена и впоследствие са принудени да направят сериозен финансов компромис. За същото това време, парцел с подобни параметри може да донесе значително по-висока печалба. Отдаден за строителство за обезщетение, той гарантира собственост върху жилищни или търговски имоти с много по-висока стойност и възможност за траен пасивен доход.
Строителството срещу обезщетение е възможно най-изгодната форма на продажба на парцел!
“Най-изгодно е да продам парцела си!” – това твърдение със сигурност има много поддръжници, които за съжаление се оказват просто неинформирани. Стойността на един парцел при продажба се определя от качествата на имота и площта му.
Което означава, че:
- офертната цена в никакъв случай не може да надхвърли тази стойност значително т.е. печалбата е ограничена в рамките на актуалните пазарни цени. Но да говорим в цифри! Ако притежавате имот чиято пазарна цена е 350 000 Евро, при най-добри обстоятелства и с огромна доза късмет, бихте могли да го продадете с 1 до 2 % по-скъпо;
- ще трябва да заплатите държавни такси от 4% процента от стойността на имота и още 10 % данък печалба. Някои сделки изискват и допълнителна регистрация по ДДС, независимо дали продавачът е физическо или юридическо лице;
- трябва да решите как да вложите или поне запазите получената сума.
Остават ви 301 000 Евро и това е всичко, което ще получите! Пред вас е решението дали да внесете тази сума в не особено изгодните напоследък депозити на банките или да ги инвестирате в нещо сигурно. Какво по-сигурно от закупуването на недвижим имот?
Иронията е, че повечето продавачи на парцели в крайна сметка инвестират в апартаменти и търговски площи и то „на зелено“. Разбира се на много по-ниска стойност от тези, които биха получили ако бяха сключили договор за строителство срещу обезщетение.
Гарантирана собственост върху имоти със стойност многократно по-висока от тази на отдадения парцел!
Това означава, че за разлика от продажбата, вие ще имате възможност да получите печалба много по-голяма от пазарната стойност на вашия парцел. Това се дължи на няколко фактора;
- остойностяване – процентът на обезщетение при отдаване с цел строителство варира между 20 и 30% от общото РЗП и зависи от района и качествата на парцела. Ако бъде построена сграда с РЗП 3 875 м2 ( реален пример към момента ), ще получим имоти с РЗП 3 875 * 0.25 = 968.75 м2, което означава 968.75 м2 * 1750 = 1 695 312 евро.
От тук виждаме, че печалбата е с 465% повече отколкото ако продадем парцела за пазарната му цена от 300 000 евро.
- повишаваща се стойност – един от първите сигнали за нарастваща инфлация и нестабилност на пазара са по-високите цени на недвижимите имоти. Станахме свидетели как само за няколко години цената на квадратен метър застроена площ се увеличи двойно и дори тройно.
Това касае всички региони на България и тези, които междувременно отдадоха своите парцели за строителство срещу обезщетение се оказаха собственици за осезаемо поскъпнали имоти. За сметка на това, тези, които са предпочели просто да продадат своя имот са станали жертва на обезценяването на паричните средства за съжаление.
- възможност за продажба с допълнителна печалба. Една от най-изгодните възможности, които отдаването на парцел за строителство срещу обезщетение дава е опцията за довършване и продажба.
Ако собствениците на имоти, получени като обезщетение довършат и обзаведат своите жилища, те имат възможност да ги продадат със значителна печалба. Това е още една допълнително предимство пред опцията с директна продажба на парцел;
- пасивен доход – за разлика от директната продажба, когато сключваме договор за строителство срещу обезщетение си гарантираме дълготрайна печалба. Тя може да надвиши двойно и тройно стойността на недвижимия имот, тъй като се дължи на траен пасивен доход.
Ако получите 2 апартамента като обезщетение, можете да ги отдадете под наем дългосрочно на среден месечен наем от 900 лв. Само за период от десет години това ще ви донесе допълнителна печалба от 216 000 лв. – сума, която нито един банков депозит не може да ви донесе.
Как да избера инвеститор, на който да отдам парцела си за строителство срещу обезщетение?
Това е много важен въпрос и собствениците трябва да са добре запознати с факторите, които определят рентабилността на такава сделка. Съветваме ви да направите своя избор на партньор след като се запознаете в детайли с:
- изрядността и историята на строителната фирма;
- ясни параметри на предлагания предварителен договор за строителство срещу обезщетение – образец;
- финални условия в окончателния договор за строителство срещу обезщетение;
- история на инвеститора – завършени обекти, изпълнение на ангажименти, репутация и отзиви от собственици на парцели, отдадени на компанията;
- качество на строителството.
Какви са ползите от избора на надежден инвеститор за отдаване на парцел за строителство срещу обезщетение?
Ако се запознаете в детайли с качеството и коректността на инвеститора, с който сключвате договор, си гарантирате много по-висока печалба и спокойствие. Разумните хора се отнасят по този начин към всяка своя покупка или инвестиция. Ежедневно правим подобни избори и разбира се, търсим едновременно качество, естетика, дълготрайност и функционалност. Обичайно това означва и по-висока цена.
Строителството срещу обезщетение е една от малкото сделки, която ни дава възможност да получим различно качество имоти срещу един и същ парцел. Това зависи единствено и само от нашия адекватен избор на инвеститор, който може да ни донесе:
- коректност и прозрачност на предлаганите условия;
- спазени срокове на завършване на всички етапи на строителство;
- висока възвръщаемост и цена за единица застроена площ;
- строителство срещу обезщетение в качествено изпълнени недвижими имоти;
- висока наемна цена на придобитите имоти;
- имоти, представляващи постоянен интерес за евентуални купувачи и наематели, независимо от икономическата ситуация;
- гарантиран пасивен доход;
- многократно увеличение на печалбата спрямо стойността на отдадения парцел.
Оценка на Статията:
Отзиви за статията
Напиши отзив за Строителство срещу обезщетение
Може да са Ви интересни още:
- Кинт – Коефициент на интензивност на застрояването – Какво е?
- Какво е ПУП – Подробен Устройствен План
- Боя Раптор – защо се ползва в строителството?
- Какво е УПИ ( Урегулиран Поземлен Имот )?
- РЗП – Разгъната Застроена Площ и ЗП – Застроена площ
- Какви са ползите от подземните паркинги за новите жилищни сгради?
- Втати и дограми какво трябва да знаем?
- Вътрешна и външна топлоизолация
- Подови настилки – предпочитания и избор
- Шумоизолация – нужната тишина от стреса
- Покупка на жилище като инвестиция
- Прозоречно покритие – какво да изберем?
- Етапи на строителство
- Какво е плътност на застрояване?
- Видео наблюдение в новото строителство