Всъщност истината е, че много голяма част от хората не могат точно да обяснят какво представлява инфлацията и по какъв начин влияе върху стоките и услугите, които използваме всекидневно.
За това и нашата задача днес ще бъде да обясним подробно какво точно е инфлация и по какъв начин оказва влияние върху строителството. Темата е важна най-вече за тези от вас, на които им предстои покупка на недвижим имот.
Какво представлява инфлацията?
Инфлация е общо понятие, означаващо покачване на цените на всички стоки и услуги, което се изразява в цялостно поскъпване на всичко, което използваме в ежедневието си и обезценяване стойността на парите. Измерва се в процентно увеличение всяка година. В икономически аспект се различават няколко вида инфлация:
Бавната инфлация констатира сравнително ниско увеличаване на цените и по-висок икономически растеж в страната и засилено търсене на различни стоки и услуги.
Хиперинфалция констатира внезапен скок на цените на всички продукти и услуги, което води до загуба на парична стойност. За щастие се констатира рядко.
При галопираща инфлация се наблюдава по-малко поскъпване, но за сметка на това постоянно, което е дори е по-опасно за икономиката от хиперинфлацията.
По средата между всички видове се нарежда ходещата инфлация, която е с по-висок процент поскъпване от бавната, но по-малък от галопиращата. При ходеща инфлация отново се наблюдава ръст на търсенето от потребителите, които виждайки увеличаването на цените бързат да се запасят. Точно тук се наблюдава и дисбалансиране на пазара – голямо търсене за сметка на малкото предлагане.
Какви са причините за възникването на инфлация?
Основна причина за инфлацията най-често е покачването на разходите при производство на стоки от първа необходимост, засягащи големи отрасли. Не рядко се дължи и на засилено търсене от потребителите, което е по-голямо от предлагането.
Покачването на разходите в производствените процеси увеличава цените на много стоки в различни отрасли за да може производителите да компенсират. При наличие на засилено търсене и по-малко предлагане голяма част от купувачите са склонни да платят повече. Това стимулира много производители изкуствено да вдигат цените си, с цел да се възползват от момента.
Можем ли да се предпазим от инфлация и как?
Инфлацията в икономиката засяга най-вече финансовите спестявания – тези в брой, както и вложените в депозити. Погрешно е схващането, че банковия депозит е сигурен начин за пестене на пари и капиталова печалба. По време на непрекъснато променяща се инфлация да спечелите по депозит е почти невъзможно, тъй като в голяма част от случаите лихвата ви ще бъде равна на 0%.
За това и един от най-сигурните начини да се предпазите от инфлация е не като държите парите си някъде, а ги инвестирате в дългосрочен актив. Такава е имотната инвестиция. Преди да преминете към нея обаче е необходимо добре да прецените момента и да откриете възможно най-изгодната и подходяща сделка. Инвестицията в неправилния имот и грешния момент, без да сте направили необходимото проучване на пазара няма да ви донесе нищо повече от загуба.
Ако бъде направена както трябва, покупката на недвижим имот с цел инвестиция е един сигурен начин да спасите спестяванията си от обезценяване и да увеличите своя капитал в бъдеще.
Как инфлацията влияе на строителството?
Нивата на инфлацията засягат абсолютно всеки сектор на пазара, но най-силно изразена е тя при строителството. Причината за това е поскъпването на много от основните строителни материали и суровини, което у нас започна да се усеща по време и след пандемията, най-вече заради забавянето на голяма част от производството и доставките, което се отрази на целия строителен процес.
Освен цените на материалите, засиленото търсене също повлиява върху цената на недвижимите имоти. В последно време голяма част от хората наблюдават главоломно увеличаващите се цени на всичко и решават да инвестират спестяванията си на сигурно, чрез покупка на имот. Най-вече това е провокирано и от все още нормалните цени на имотите в големите градове. Например новите жилища в столицата, както и във Варна са на много по-достъпна цена, в сравнение с цените на много имоти в централните части на Европа.
Според експерти, цените на недвижимите имоти на българския пазар ще продължат да растат. В момента обаче те запазват баланс и са по-достъпни за инвестиции. Дали увеличаването на цените на имотния пазар ще се случи плавно или драстично, все още е твърде рано да се каже, коментират специалистите.
Прочетете и: Как се сформира стойността на недвижимите имоти
Инвестиционна компания MAIT следи непрекъснато динамичните развития на пазара за недвижими имоти, с цел да предостави на своите клиенти възможно най-изгодните възможности за покупка на жилище. Всички актуални предложения в продажба можете да разгледате тук. Ако имате въпроси и нужда от съдействие в избора на имот за инвестиране можете да се свържете с наш представител на посочения телефон.
Може да са Ви интересни още:
- Кинт – Коефициент на интензивност на застрояването – Какво е?
- Какво е ПУП – Подробен Устройствен План
- Боя Раптор – защо се ползва в строителството?
- Какво е УПИ ( Урегулиран Поземлен Имот )?
- Строителство срещу обезщетение
- РЗП – Разгъната Застроена Площ и ЗП – Застроена площ
- Какви са ползите от подземните паркинги за новите жилищни сгради?
- Втати и дограми какво трябва да знаем?
- Вътрешна и външна топлоизолация
- Подови настилки – предпочитания и избор
- Шумоизолация – нужната тишина от стреса
- Покупка на жилище като инвестиция
- Прозоречно покритие – какво да изберем?
- Етапи на строителство
- Какво е плътност на застрояване?
- Видео наблюдение в новото строителство