Вътрешна и външна топлоизолация
Изолацията на сградите е от съществено значение и основен енергиен фактор в новото строителство. Разбира се, когато се строи една сграда е много по-лесно да се планира и изпълни изолацията. При старите сгради, изолацията е част от проектите за саниране или решение на частно лице.
Добрата изолация на сграда спомага за нейната енергоефективност и ни спестява много разходи за отопление през зимните месеци. Също обаче влияе и през летните месеци, защото задържа хладния въздух по-лесно.
Разликата между вътрешна и външна изолация е съществена, като разбира се с цел температурни подобрения външната изолация е предпочитана от почти всички, които искат да направят подобрение в дома си или от строителите на нови сгради.
Външната топлоизолация представлява обгръщане на външни стени на цели сгради или етажи с материали, подходящи за задържане на топлина, докато вътрешната изолация рядко се прилага на стени, ами говорим за тавани и подови настилки.
Голяма е разликата също и в използването на материали, защото при вътрешна изолация се получава конденз, заради трудното затопляне на външната стена. Това налага да се използват по-скъпи материали за вътрешна изолация, за да се запази тяхното качество и влагоустойчивост.
Самата външна част на сградите също остава незащитена от климатични влияния и подложена на по-бърза амортизация.
Вътрешна или външна топлоизолация
Не се колебайте въобще, ако търсите енергийна ефективност, правилният избор е да направите външна топлоизолация. Изолация от вътрешната част на сградата по фасадните стени е предпоставка за мухъл. Пречи им да се акумулира топлина, което не е добре през зимния период. Когато се отоплява сградата ще се топли бързо, но когато се спре отоплението ще изстива пак бързо. Губи се целият смисъл от ремонтните дейности.
Външна топлоизолация видове материали
Има различни материали, които се полагат на външните стени на сградите.
- Минерална вата – може би най-евтиното решение за изолация и на старо и на ново строителство. Добра е от към шумоизолация и има негорими свойства. Дишаща, тя има малка устойчивост към водни пари, които преминават през външните повърхности на сградата.
- Каменна вата – естествен материал състоящ се от влакна, основни материали от които се добива е варовик, базалт, боксит и топлоустойчива смола. Добри свойства на топлоизолация, влагоустойчивост, шумоизолация и негоримост. Този факт дава предпочитания на много строители да го използват за изолация на комини и покриви.
- Фенолна пяна – Най-хубавият, но и най-скъпият материал за топлоизолация. Има ниска пропускливост на водни пари, което я прави идеална за превенция срещу влагата. Притежава добра устойчивост при натиск и при пропускане на вода заради затворената и клетъчна структура. Предпазва от пожари с отделяне на минимални вредни емисии при горене. Много добро решение е за изолация на хоризонтални повърхности като подове и покриви.
- Стиропор – предпочитан материал от строителите, заради лесния си монтаж и обработка при подготовката за топлоизолация. Добри характеристики при шумоизолация, водоустойчивост и издръжливост. За разлика от другите материали обаче е лесно запалим материал.
- Фибран – Също широко разпространен в строителството, много устойчив на дъжд, сняг, при ниски температури водещи до замръзване и водни пари. Най-здравият материал сред всички, може да достигне експлоатационен живот колкото сградата, която изолира. Подобно на стиропора е леснозапалим.
Вътрешна топлоизолация
Въпреки, че голяма част от проектите за топлоизолация на сградите са за външната част и като цяло чисто технически, това е по-доброто решение, вътрешната изолация има и своите плюсове.
- Цената на вътрешната топлоизолация е значително по-ниска в сравнение с външната
- Може да се направи по всяко време на годината, без да има нужда да се съобразявате с климатичните условия.
- По-лесно технически за изпълнение
- Не ви е нужно да разполагате с допълнителна екипировка и умения, ако се намира апартаментът на по-висок етаж
Подготовка на външна топлоизолация
Когато сте решили да направите външна изолация на сградата си, трябва да проверите състоянието на стените;
- Обстоен оглед – това се изразява в цялостен преглед на външните стени на сградата и установяване на евентуални места с пукнатини и щети, които биха повлияли на монтажа на топлоизолацията.
- Почистване на старите основи – за да е качествено изпълнението се почиства старата основа, правят се поправки там където има компрометирани места и се започва с монтажа на изолационния материал
- Смяна на прозорци и тяхното уплътнение – за да се постигне максимален ефект, дограмата на имота, на който ще бъде поставена топлоизолация трябва да бъде сменена. Със стара дървена дограма, ефектът на топлоизолацията ще бъде сведен почти до нула, тъй като повечето такива прозорци са компрометирани и пропускат студен въздух.
Окачен таван и топлоизолация
Направата на окачен таван с топлоизолация е идеален вариант, когато искате да изолирате последен етаж. Когато над вас са тавански помещения, не е достатъчно да направите само външна изолация на фасадните стени. За да бъде напълно изолиран вашият дом е хубаво да се направи такава изолация и на тавана. Скриването на изолацията се извършва, чрез направата на окачен таван, който освен това ще придаде и различен вид на помещението. Материали от, които може да се направи вътрешна изолация с окачен таван ;
- Каменна вата – тя е с неоспорими качества на топлоизолационен материал. Суровината, от която се извлича е базалт, доломит и диабаз, към които се добавят други скални материали и слепващи съставки. Екологично чиста и негорима.
- Минерална вата – осигурява едновременно топлоизолация, шумоизолация и предпазва от пожари. Тя не гние, устойчива е на студ и на топлина, има ниска хигроскопичност, не гори и не я нападат гризачи.
Какви са плюсовете на окачения таван:
- Възможност за монтаж на осветителни тела на различни места
- Допълнителна шумоизолация на помещението
- Лесен монтаж на топлоизолацията, чрез конструкция с алуминиеви профили
Единственият минус при топлоизолация с окачен таван е, че се сваля от нивото и помещението придобива по-тесен вид.
Топлоизолацията в последните години е основен приоритет както на частните лица, така и на строителите. Стремежа към оптимизиране на разходите за отопление и комфортът играят главна роля в решенията за топлоизолации на сградите. От една страна вие си осигурявате комфорт и по-ниски разходи за отопление, от друга страна инвестирате в подобрения на имота си, които в бъдеще биха му повишили цената.
Много сгради особено в панелното строителство се направиха чрез проекти за саниране и собствениците получиха помощ от държавата. Големият избор на изолационни материали в строителството, ви дават опции да подобрите дома си, така че ако все още не сте го направили, потърсете начин и инвестирайте в бъдещето на дома си.
Напиши отзив за Вътрешна и външна топлоизолация
Може да са Ви интересни още:
- Кинт – Коефициент на интензивност на застрояването – Какво е?
- Какво е ПУП – Подробен Устройствен План
- Боя Раптор – защо се ползва в строителството?
- Какво е УПИ ( Урегулиран Поземлен Имот )?
- Строителство срещу обезщетение
- РЗП – Разгъната Застроена Площ и ЗП – Застроена площ
- Какви са ползите от подземните паркинги за новите жилищни сгради?
- Втати и дограми какво трябва да знаем?
- Подови настилки – предпочитания и избор
- Шумоизолация – нужната тишина от стреса
- Покупка на жилище като инвестиция
- Прозоречно покритие – какво да изберем?
- Етапи на строителство
- Какво е плътност на застрояване?
- Видео наблюдение в новото строителство
- Виза за проектиране – документи и издаване?